• Startsida
  • Kalix konsthall
  • Utställningar
  • Aktiviteter
  • Medlemsinfo
  • Information
    • Information
    • Styrelse
    • Länkar
  • Kontakta oss
  • Bli medlem
  • Arkiv

Aktiviteter under 2022

  • Språka språk tillsammans med Kulturskolan och SFI-elever. Våren & Hösten 2022
    Ann-Kristin Martinsson Sjölund
  • Dokumentärt broderi - helgkurs för medlemmar under hösten. Brita E Weglin. Mer information kommer....
  • Aktiviteter under Sommarfesten i Kalix 
  • Guldramen utdelning av stipendium till estetelev vid gymnasiet Furuhedsskolan
  • Konst i det gröna 23/7 på Vassholmen olika utställare visar och säljer konst och konsthantverk. Workshop i måleri akryl/akvarell Lena M Edselius
  • Konst i kommunhusets väntrum - medlemmar får möjlighet att visa konst där under året.
  • Fortsatta samarbetsprojekt med Kalix kommun, ABF och Parasport.
  • Konstkalender i samverkan med kommunens låg och mellanstadieelever.
  • Konstcirkel - ett fördjupat samtal om konst i grupp. Försöket börjar med styrelsen, som träffas i konsthallen och diskuterar något verk i den pågående utställningen utifrån ett förelagt material med frågor. I förlängningen är tanken att implementera detta i hela föreningen. 
  • PROVA-PÅ! ett tillfälle under VT respektive HT. Alla åldrar inga förkunskaper krävs. Lena M Edselius
  • Akrylkurs med Eeva-Leena Väätäjä
  • Fotokurs med Sven Nordlund information kommer...

NY HEMSIDA - samma namn: kalixkonst.se
Vår hemsida har blivit migrerad till en ny plattform vilket medför vissa förändringar. För att lämna plats för aktuella aktiviteter, kurser/workshops och utställningar så har vi avstått från att ta med material äldre än två år. Under en övergångsperiod kommer det ev vara lite rörigt, men vi jobbar på.

Hösten 2021

Tryckkurs i Haparanda med
Jala konstförenings Henri Hiltunen & Kalix konstförenings Lena Edselius

Under helgen 13-14 november huserade Kalix konstförening med workshopledare Lena Edselius i Studio Jala med Jala konstförenings Henri Hiltunen. Henri lärde ut textiltryck med screentrycksteknik och Lena guidade i olika högtryckstekniker som linoleumsnitt, schablontekniker och monotypi.
Det bjöds på delikat lunch på Tornedal & Co med hembakt bröd och till fikat hembakade choklad och morotskakor. God kreativ stämning och glada deltagare skapade magi. Så många fina tryck det gjordes! En ny workshopshelg är planerad till i vår och många är redan sugna på en uppföljare - så håll ögonen öppna för att säkra en plats!

 

Installationen "TILLSAMMANS"

Inger Månsson och Lena Edselius från styrelsen hade en
fin dag på Vassholmen tillsammans med ett glatt gäng!

Tidigare:
Workshop i Monotypi på Vassholmen

Måleri på Malören 2018

Foto Lena Edselius


Full rulle i Konsthallen på Kulturnatta! Många besökare  deltog i utformandet av en gemensam Kalixväv.
Verket skänks till ett äldreboende i kommunen.


Advent & Julmarknad med KKF

Tidigare aktiviteter

Du behöver inga förkunskaper - bara lust och vilja
att vara kreativ i en inspirerande miljö.




Alster


Vi har workshops med barn och vuxna på stan, i Galleria Kalix, på ABF, på Vassholmen och Malören. Vi samverkar med Jala konstförening och ABF Norr i Kalix.

Vill du samtala om konst?

I våras samlades styrelsen i konsthallen för att samtala om konst utifrån strukturerade frågeställningar.
Vill du vara med?
Kontakt: ordf@kalixkonst.se


Vill du visa din konst digitalt på sociala medier?
Kalix konstförening finns på Facebook och Instagram.

Sänd bilderna till:
ordf@kalixkonst.se


VAD ÄR VEDIC ART?
Ett intuitivt och avslappnat sätt att skapa. Forskning visar att kultur i olika former är välgörande för hälsan både mentalt och fysiskt.
På Malören målar vi i harmoni med himmel, hav och land - helt utan stress och krav på resultat. På så sätt kan vi hitta in till vår livsenergi och skaparkraft, förbi intellektet som allt för ofta skapar mentala hinder. Målet är att få kropp, själ och kreativitet i en rofylld balans där energin flödar.


     ATT MÅLA SKA VARA
   KREATIVT, KRAVLÖST OCH KUL!



Vi har haft många workshop i Monotypi - engångstryck på vackra Vassholmen med Kalix konstförening och ABF i samverkan. I år planeras måleri workshop under Konst i det gröna 23/7.

Monotypi - engångstryck 

Monotypi - är en teknik där man skapar unika bilder med en spontan teknik. Färgen appliceras på en glasskiva och bearbetas med olika verktyg. Papper  placeras ovanpå och bearbetas på baksidan med händerna eller mjuk roller. Pappret lyfts från skivan och trycket är klart!
Val av papper, färg och kvalité påverkar alla resultatet.


Dessa glada damer ur styrelsen passar på - i pandemitider - att förkovra sig i sociala medier.
Vi träffas, skrattar och lär oss!
Kursen är i samverkan med ABF & ledare Lena Edselius

Kalix Konstförening

Copyright © 2022

  • Facebook